U dzieci w wieku przedszkolnym niezależność przejawia się w zdolności do zajmowania się

W wieku jednego roku dziecko zaczyna robić pierwsze samodzielne kroki: próbuje sam brać jedzenie łyżką z talerza, uczy się samodzielnie czyścić zęby i się ubrać. To pierwsze oznaki samodzielności, ale zastanawiać się naprawdę nad tym problemem wielu rodziców zaczynają bliżej do pierwszej klasy szkoły podstawowej.

Samodzielność jest nie co innego, jak zdolność człowieka bez pomocy obcych osób do dysponowania swoim życiem, odpowiadać za swoje czyny i podejmowane działania. Taki preparat nie może być stosowany do dzieci w wieku przedszkolnym i młodszym wieku szkolnym.

U dzieci w wieku przedszkolnym niezależność przejawia się w zdolności do zajmowania się ciekawym, gry i spędzić czas określony, bez udziału dorosłych, że teraz, muszę powiedzieć, rzadkość. Samodzielność małych dzieci może również przejawiać się w wykonywaniu codziennych zabiegów higienicznych bez przypomnienia dorosłych.

Samodzielność nie przychodzi od razu i nie pojawia się znikąd. Jest to długi i mozolny proces, i rodzice powinni zacząć przyzwyczajać dziecko do samodzielności jeszcze w wieku przedszkolnym.

Od trzech lat dziecko przejawia pierwsze próby samodzielności, na przykład, dziecko może domagać się, że on sam założy swój kombinezon Bambino, i rodzice nie warto tłumić go, mówiąc, że on nie może. W okresie dojrzewania pragnienie samodzielności i niezależności przejawia się o wiele jaśniejsze. W tym wieku ona jest systematyczne i uważany jest przez specjalistów jako osobową jakość. Do wieku szkolnego samodzielność nosi sporadyczne. Do końca dojrzewania u dziecka powinna w pełni formy samodzielność. Wczorajszy dziecko ma rosnąć samodzielnym, harmonijny rozwój człowieka, które są świadome swojej roli w społeczeństwie i w miarę odpowiedzialności za wykonywane działania.

Przy kształtowaniu samodzielności rodzice muszą pamiętać, że nie należy robić za dziecko, pracę, którą on sam jest w stanie wykonać. Udzielania dziecku pomocy, trzeba tylko na własną prośbę.

Rodzice powinni nie rozpraszać dziecka, argumentując swoją odpowiedź słowami: “Jesteś mały”, a starać się włączać dziecko w wspólne sprawy. Nic strasznego się nie stanie, jeśli potem przerobić, najważniejsze, że maluch spróbuje zrobić dorosłe pracy i zobaczy aprobatę w oczach rodziców. W wyniku wspólnej działalności dziecko nie tylko nauczy się samodzielności, ale i będzie mógł zaufać rodzicom.

W wieku przedszkolnym można pozwolić dziecku wybrać ubrania na spacer lub wyprawę do przedszkola. Rodzice mogą, w zależności od sezonu zaoferować dziecku kilka zestawów ubrań do wyboru. Należy również liczyć się z opinią dziecka, kupując rzeczy w sklepie. To pozwoli mu nie tylko rozwijać samodzielność, ale i tworzyć własny styl ubierania się.

Dziecko nie powinno się zapominać o istniejących obowiązków rodzinnych i powinien bez wezwania składać zabawki, pomagać mamie nakryć do stołu i sprzątać po sobie naczynia. Jeśli w domu jest zwierzę, to dziecko może go karmić i pilnować obecności wody w .

Sprawdź też Polski sklep z zasłony dla dzieci oraz ten sam sklep dla klientów ze Słowacji – detské postieľky oraz z Czech – postele pre dievčatá